Jak zabavit morčátko

15. srpna 2009 v 22:59 | zdena |  morče
Aby se morčátko celý den nenudilo a jen neleželo, je dobré čas od času mu dopřát také trochy zábavy. Morčátka jsou od přírody zvířátka, která ráda někde prolézají a pobíhají.
Koule na seno, salát
Naprosto výborná záležitost je koule na seno. Je celá nerezová a pod ní se klimbá malý zvoneček. Navíc se koule při vytahování sena pohybuje, tudíž to morčátku potravu zpestří. Občas morčata seno tahají, aniž by měli velký hlad, prostě jen pro radost. Vyrábí se i koule speciálně určená na salát.
Jesličky
Dalším a téměř nepostradatelným doplněkm jsou jesličky na seno. Vyrábějí se různé, velmi šikovné jsou nerezové. Výhod mají hned několik. Seno se necuchá, neznehodnocuje a neztrácí na kvalitě a zároveň morčátko není pasivní a nutí ho to k pohybu.
Výběhy
Morčátkům můžeme poskytnou různé možnosti výběhu. Pouštění po pokoji, po bytě (pozor na zásuvky, dráty a jiná nebezpečí), vyrobit přímo nějaký výběh a nebo nejlépe vyrobit venkovní výběh na trávníku (musí být pevný, uzavřený shora i z boků).
Květináč
Jak prosté tak účelné. Vynikající věc na oživení ubikace morčat. Člověk by nevěřil jak všemožně mohou květináč využít - přeskakují ho, stojí na něm a hlídkují, opírají se o něj a spoustu dalších věcí. Prostě nepostradatelné. Morčátka si na něj rychle zvykají a tráví na něm většinu svého času.
Domeček
Domeček nebo stříška, poslouží jako odpočinkové místo, na prolézání, schovávání, … Domečky ze dřeva jsou sice moc hezké na pohled, avšak ne napořád. Dřevo je velmi náchylné a moc dlouho v těchto podmínkách nevydrží. Proto jsou lepší domečky z materiálů, které se dají opláchnout.
Prolézačky
Mezi nejoblíbenější činnosti morčat patří prolézaní, ať už je to cokoliv. Takže tunely, stříšky, bludiště … Jednoduchý tunel, domeček, nebo stříšku kterou by morčátka mohla prolézat lze vyrobit i z papíru, kartonu, krabice. Morčátko rádo zkoumá nové prolízky.
Houpačky
Tzv. houpačky, jak tento doplněk mnoho chovatelů označuje, je prý u morčat velmi oblíbený (u nás dosud neodzkoušeno). Je to vlastně nějaký hadřík, látka napnutá v přiměřené výši a upevněná na bocích, jako takové pomyslné druhé patro, kde morčátka mohou v klidu relaxovat.
Zábavné krmení
I takové obyčejné krmení lze zpestřit. A jak! Stačí morčátku papání držet, hrát si s ním, lákat, zkusit na panáčkování atd. Nebo stačí potravu upevnit na stěnu ubikace - přivázat ke kleci, nebo jinak usadit. Morčátko si pak s papáním více vyhraje. Nebo poschovávat kousky oblíbeného jídla (např. okurky, jablka) různě po ubikaci. V zimě zajisté morčátka uvítají i doma napěstovanou čerstvou trávu v truhlíku.
A samozřejmě nesmíme zapomínat na pozornost, kterou bychom měli morčátkům dostatečě věnovat. To se také týká mazlení, které mají taaak moc rádi.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama