Jak správně kondolovat

18. listopadu 2009 v 13:50 | zdena |  Smrt a vše kolem
Často se lidé ptají, jak by měl být napsán stručný text smuteční kondolence. Často se totiž dostáváme do situace, že dostaneme smuteční oznámení o smrti člověka, kterého známe jen vzdáleně, ale rodině bychom přesto rádi projevili soustrast. Jak stručně formulovat slova. Je vhodné použít předtištěnou smuteční kondolenci? Stačí se pouze podepsat?
Vždy záleží na okolnostech, na našem smyslu pro uměřenost a také na tom, jak blízce se známe s rodinou zesnulého. Těžko lze uvádět univerzální text, měl by ovšem obsahovat vyjádření našich pocitů, tedy zejména lítosti nad ztrátou člověka, a rovněž osobní vzkaz pozůstalým. Z tohoto důvodu není příliš vhodné pouze podepsat předtištěný text.
V dostupné současné literatuře o etice se můžeme dočíst například: "Každý, kdo dostane parte, projevuje stručným, ručně psaným dopisem soustrast. Je také možno vykonat soustrastnou návštěvu nebo kondolovat osobně před obřadem nebo po obřadu zpravidla do dvou týdnů po pohřbu. Postačí jen prostá, jednoduchá slova. Písemnou kondolenci pošleme tak, aby přišla v den pohřbu. Používá se výhradně bílého dopisního papíru a nepřipisují se žádná jiná sdělení. Také se může použít krátká kondolence prostřednictvím telegramu. Naprosto nevhodné je kondolovat telefonicky. Při účasti na pohřbu se osobně kondoluje pozůstalým. Jako projev soustrasti mnohdy stačí prosté podání ruky beze slov. Je ovšem naprosto nepřípustné hovořit o věcech, které se netýkají teto smutné události." Tolik citát z knihy Iva a Tomáše Sedláčkových: Jak se chovat ve společnosti, kterou vydal Computer Press v roce 2001.
Dodejme ještě, že jako u všeho, i v tomto případě platí uměřenost a že stručností a zjevnou empatií docílíme více, než mnohomluvností nebo přehnanou hysterií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Metný Michal Metný | E-mail | Web | 4. května 2017 v 11:21 | Reagovat

Dobrý den, trošičku bych doplnil text o kondolování. Pokud patříte do blízké rodiny, je vhodné kondolovat co nejdříve po obdržení zprávy. Kamarádi mohou kondolovat osobně až na pohřbu a například kolegové z práce mohou poslat kondolenci poštou, není třeba kondolovat osobně. Další info: http://kondolence.info/kdy-kondolovat/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama