Kolik stojí pohřeb?

18. listopadu 2009 v 13:56 | zdena |  Smrt a vše kolem
O cenách za pohřeb se hodně hovoří, ale obecně málo ví. Možná i proto, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď - ceny se výrazně liší nejen podle přání objednavatele, ale i podle lokality a zejména podle výběru pohřební služby i druhu pohřbu. Pokusme se alespoň o stručný přehled, který by mohl být vodítkem v platbách za poslední rozloučení se zesnulým.
Průměrný pohřeb vyjde na 12 až 15 tisíc korun, s šíří služeb však roste i suma. Extrémy jsou, i když výjimečné, to pozůstalí zaplatí za obřady, hroby a náhrobky desítky tisíc i statisíce. Jistěže více lidí se snaží na pohřbech čím dál častěji šetřit - značnou část pohřbů totiž tvoří ty levnější nebo rovnou pohřby bez obřadu, které vyjdou přibližně na polovinu.
Samozřejmě, že pohřební služby (v oboru podniká necelá pětistovka firem) mají každá svůj ceník, ale rozhodující pro stanovení celkové částky je především představa pozůstalých o průběhu pohřbu. Důležitý faktor v ceně je i region a roční období.
Nejčastějším způsobem pohřbu je u nás kremace (dokonce máme evropské prvenství v pohřbívání žehem) - tvoří asi tři čtvrtiny všech pohřbů v České republice. Orientační cena bez obřadu se pohybuje od 7500 do 10 500 korun. S obřadem obyčejně od 15 000 výše. Jistě však najdete i ceny nižší. Například Pohřební ústav hl. m. Prahy nabízí jednoduché rozloučení "Rekviem" za 12 562 Kč (doprava a úprava zesnulého, zpopelnění, urna, pronájem obřadní síně na Olšanech, rakev, 25 smutečních oznámení, kytice a látkový věnec).
Jen pro představu uvádíme anonymně ceník jedné z pohřebních služeb, která patří k těm "lidovějším"(jde o minimum při rozloučení v obřadní síni a kremaci):
PoložkaCena
civilní řečníkod 400
pronájem obřadní síněod 700
stálá výzdoba - zeleňod 200
provoz chladící místnostiod 1300
pronájem katafalkuod 50
smuteční štítod 50
smuteční hudbaod 300
příjem oblečení zemřeléhood 50
tisk parte - 30ksokolo 400
dovoz květinod 200
zpopelněníod 1350
rakevod 1800
vybavení rakveokolo 650
urna1000
vybavení náležitostí pro převozod 400
zapůjčení věnce a stálé výzdobyod 150
oblékání, uložení a úprava zemřeléhood 850
převoz rakve do 6kmokolo 200
převoz do krematoria - 40km800
nakládání, skládání - jeden úkonokolo 55
služební stejnokroj zaměstnance pohřební služby40
úkony zaměstnanců150
řízení pohřbod 500
převoz urny a její uskladněníod 100
květinyod 2000Kč
Obyčejně pak přichází další platby za uložení urny. Ceny se mezi městy a regiony velmi liší. Například v Praze na Olšanech stojí hrobové místo na 10 let něco přes 5000 korun, místo v kolumbáriu přijde na tisícovku, rozptýlení popela na 1 547 Kč. V Ostravě stojí hrobové místo polovinu pražské ceny, v Brně třetinu. Pohřeb s uložením do země (s církevním obřadem nebo bez) bývá poněkud náročnější na organizaci, a tedy i dražší. Opět ale záleží na tom, co si v pohřební službě objednáte (uložení těla, úpravu zesnulého, rakev, květinovou výzdobu, dopravu na místo uložení, smuteční oznámení místo na hřbitově, vykopání hrobu, případně úpravu hrobky, živou hudbu…)
Namátkou děčínská firma nabízí důstojná, ale jednodušší pohřeb do země s rozloučením u hrobu za 15 000 až 17 000 korun. Při dojednávání podrobností se sjednavatelem se vyplatí soustředit se na nabídku a hlavně mít trochu jasno. Peníze naskakují a podepsanou obejdnávku pak musíte zplatit. Také by vás neměly překvapit letní a zimní ceny - například vykopání hrobu 3500 proti 4500 korunám.
Určitě do desítek tisíc takový pohřeb vyjde v případě, když budete chtít pořídit nové místo na hřbitově a náhrobek. Za náhrobek z černé žuly si kameníci počítají 30 000 korun s kompletním usazením na železobetonovou desku, k tomu se připočítává cena za nápis a svítilnu.
Prakticky nejmenší částka tak padne na církevní obřad - ve většině případů nechává farář výši částky, kterou mu zaplatíte, na vašem uvážení. Obvykle stačí patnáct set až dva tisíce, z nich vyplatí i ministranty a varhaníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama