Psinka, vzteklina,...

5. prosince 2009 v 19:18 | zdena |  psy
Stejně jako člověka, napadají mikroorganismy i psy. Jen některé z nich jsou původcem chorob a ne všechny z nich poté poskytují charakteristický obraz nemoci. Někdy je obtížné od sebe jednotlivé případy odlišit. Proto je důležitá znalost typických infekcí.
Nejlepší a nejčastější cestou, jak psím chorobám předejít, je v současné době očkování. Téměř všechny firmy přecházejí na výrobu vakcín, které jedním vpichem imunizují proti celé řadě chorob. Tyto vakcíny se nazývají polyvalentní a po jejich jednorázové aplikaci a době nezbytné k vytvoření protilátek může štěně opustit byt majitele bez obav z nakažení. Imunizaci - vakcinaci lze podstoupit jedině v době, kdy je pes absolutně zdravý. Obvykle má vakcína účinnost pouze jeden rok. Proto je důležité pečlivě sledovat platnost očkování.

PSINKA
Psinku považujeme za nejznámější psí chorobu. I když postihuje většinou mladé psy, může onemocnět i starší. Zvláště jsou ohrožena zvířata oslabená parazity, jinou chorobou a psychickými útrapami. Psinku vyvolá virus, který se chová velmi zákeřně. Choroba propukne tři až šest dní po nakažení. Těžko se odliší od těžkého nachlazení.

Příznaky:zčervenají uši, teče z nosu, pes je malátný, smutný a bez chuti k jídlu. Teplota. Horečka až 41 °C
Měření teploty teploměrem:psovi zastrčíme dobře natřený teploměr do konečníku, do hloubky asi 5 cm a necháme ho tam asi 3 min. Nejlépe lze aplikovat u ležícího psa. O horečce můžeme mluvit nad 38,5 °C až 39 °C. Mladší psi mají vyšší teplotu než starší.

Okamžitě navštívíme veterináře. Neléčíme doma podle "zaručených rad".
Stejně jako nemocné děti i pes potřebuje přístup plný lásky. Rád přijme nějakou pochoutku, je vděčný za trochu něhy.
I když se nemoc překoná a pes nemá trvalé následky, bezstarostně si vydechnout bohužel nemůžeme. Na konci druhého záchvatu choroby se může ještě po několika týdnech objevit nervová psinka, která je nejčastější příčinou psí epilepsie.
Kromě této klasické psinky existuje ještě nebezpečná forma, u které dochází k hyperkeratóze - zvýšenému rohovatění lebky a čenichu. U tohoto typu neprobíhá dvojitý vzestup teploty, ale často dochází k rychlému úhynu. Charakteristickým jevem u této formy je klapavý zvuk při chůzi. Při léčení musí veterinář použít ty nejsilnější antibiotika a zahájit i hormonální léčbu (kortikoidy), ale velkou naději na vyléčení vám nemůže dát.
Infekce:nemocní psi
Prevence:včasné vhodné očkování


LEPTOSPIRÓZA

Vyvolává ji druh bakterií - leptospiry.
Průběh je různý podle druhu bakterií. Výrobci sér se snaží vyrobit účinné látky aspoň proti nejčastěji se vyskytujícím druhům.
Nákaza:hlodavci, bakterie se nachází i ve vodě (nákaze jsou vystaveni psy, kteří si hrají ve vodě)
První příznak:slabost zadních končetin (špatně se mu chodí do schodů)
Těžký průběh:únava, červené oči a průjem, zvracení, žluté oči a sliznice v ústní dutině, v moči jsou bílkoviny.

Při včasné léčbě jsou vyhlídky na uzdravení dobré.
Prevence:očkování (není tak časté, ale doporučuje se)


VZTEKLINA

Vyvolává hrůzu i u lidí, jelikož se může nakazit i člověk - i v tomto případě, stejně jako u zvířat, způsobuje choroba smrt.
Vzteklina se naštěstí nepřenáší tak snadno. Předpokladem je, aby infikované sliny vnikly do otevřené rány. A i v těchto případech onemocní jen 60 procent psů. Kráva se nakazí velmi lehce, člověk ještě méně často než pes.
Příznaky:projeví se za týden až měsíc po kousnutí infikovaným zvířetem, následuje ochrnutí, nejprve dolní čelisti, provázené slintáním a změnou hlasu - chraplavý.
Prevence:očkování (účinné, neškodné)


TOXOPLAZMÓZA

Ze psa na člověka nepřechází! Na lidi se přenáší syrovým masem a kočkami.
Těžký průběh choroby je u psa velmi vzácný.
Očkování neexistuje!

PARVOVIRÓZA

Novější choroba, která je příbuzná s jedním původcem choroby koček (panleukopenie). Pozor! Psi se od koček nenakazí! Přenos je možný jen ze psa na psa nebo prostřednictvím člověka. Štěňata hynou na Parvovirózu velmi rychle.

Příčina:zápal srdcového svalu u srdcové formy (ta už téměř neexistuje) nebo dehydrace - odvodnění organismu.
Příznaky:zvracení, krvavo-vodnatý průjem nebo apatie, odmítání potravy

Včasná návštěva veterináře zaručí úspěch léčby.
Prevence:hlavně u mladých psů se osvědčilo očkování


RUBARTOVA CHOROBA

Jedná se o virové horečnaté onemocnění postihující především mladá zvířata. Teplota vystupuje na více než 41,5 °C.
Příznak:bolestivost v okolí hrudní kosti a kouřově zakalená oční rohovka

Nemocný pes je světloplachý a viditelné sliznice má zabarveny žlutě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama