Únor 2010

Na největší USB flash disk na světě se vejde až 54 DVD disků

28. února 2010 v 22:27 | zdena |  zajimavosti
Společnost Kingston odhalila svůj nejnovější USB flash disk, který má kapacitu 256 GB. Na novinku je tak možné uložit podle informací společnosti až 365 CD, 54 DVD nebo 51 000 fotografií. Tento flash disk tedy nabídne v současnosti nejvyšší kapacitu, jakou je možné vůbec koupit. Tomu odpovídá i prodejní cena, která se pohybuje nad hranicí 18 tisíc korun. USB flash disk DataTraveler 310 s kapacitou 256 GB

Nový flash disk DataTraveler 310 nahrazuje předchozí model s označením 300, který společnost Kingston představila loni. I přes vysokou kapacitu 256 GB má novinka poměrně malé rozměry 73,7 x 22,2 x 16,1 milimetrů.
USB flash disk DataTraveler 310 s kapacitou 256 GB

Oproti předchozí verzi má novinka také vyšší přenosovou rychlost. Zatímco starší model DataTraveler 300 nabízel rychlost čtení 20 MB/s a zápis 10 MB/s, inovovaný model se pochlubí rychlostí čtení 25 MB/s a zápis 12 MB/s. Přesto nepodporuje technologii ReadyBoost v operačních systémech Windows.
Flash disk DataTraveler 310 dokáže pracovat v provozních teplotách od 0 do 60 °C. Navíc je k němu poskytována nadstandardní pětiletá záruka. V českých obchodech je novinka nabízena již v rámci předprodeje za cenu okolo 18 200 Kč.

Při cvičení na Doupově havaroval obrněný transportér s belgickými vojáky

28. února 2010 v 22:25 | zdena |  zajimavosti
Při cvičení belgických vojáků v Doupovských horách na Karlovarsku havaroval v sobotu obrněný transportér. Několikatunový kolos sjel z cesty a narazil do betonového mostku. Čtyři potlučení vojáci skončili v nemocnici. Jejich zranění podle informací Práva ale nejsou vážná. Po rentgenovém vyšetření byli propuštěni zpět k posádce. U vojenského cvičení cizinců musela asistovat česká záchranná služba. Ilustrační foto

Mluvčí karlovarské policie Zdena Papežová pro Právo uvedla, že příčina nehody je v šetření.
"Došlo k ní kolem 12. hodiny ve vojenském prostoru. Vozidlo sjelo z cesty a narazilo do překážky," sdělila Papežová. Řidič se podrobil dechové zkoušce, která vyloučila požití alkoholu. Plochu přes 33 tisíc hektarů si na dva týdny pronajala 7. mechanizovaná brigáda, která se připravuje na nasazení do Afghánistánu.

Obřího cvičení se Češi neúčastní

Rozsahem a počtem vojáků se jedná o jedno z největších cvičení zahraniční armády na území České republiky za posledních pět let. Účastní se ho téměř dva tisíce vojáků se stovkou tanků a obrněných transportérů.
Ve vzduchu létají vrtulníky a stíhací letouny. Součástí cvičení jsou i ostré bojové střelby. Za dvoutýdenní pronájem cvičiště Belgičané zaplatí státu přes 9,7 milionů korun. Čeští vojáci se do cvičení nezapojí.
/* <![CDATA[ */ addPopupImages("contentArticleBox"); /* ]]> */

V únoru zemřelo na silnicích v Česku nejméně lidí od revoluce

28. února 2010 v 22:24 | zdena |  zajimavosti
Podle předběžných statistik zemřelo v únoru při dopravních nehodách 25 lidí, to je ve druhém měsíci roku nejméně za posledních 20 let. Dosud nejméně lidí, 51, zahynulo v únoru v roce 2005. Loni v únoru to bylo 52 lidí. Naopak nejvíce, 92 lidí, zahynulo v únoru při dopravních nehodách v letech 1999 a 2000. Ilustrační foto

Předběžné policejní statistiky uváděly k 27. únoru 24 mrtvých při dopravních nehodách, v neděli odpoledne k nim ale přibyl čtyřiašedesátiletý řidič, který zemřel po dopravní nehodě osobního auta na Příbramsku.
Obdobně nejméně tragický za posledních 20 let byl i letošní leden - podle statistik policejního prezidia zemřelo za první měsíc roku na silnicích 35 lidí. Policie tak nízký počet zdůvodnila sněhovou kalamitou, kvůli níž hodně řidičů raději na silnice nevyjelo.
Vysoké počty mrtvých na silnicích chce ministerstvo dopravy snížit pomocí kampaně Nemyslíš - zaplatíš, kterou nedávno spustilo i na sociální síti Facebook. Kampaň zahájilo ministerstvo předloni na podzim, především na televizních obrazovkách. Akce za 150 milionů korun potrvá do konce letošního roku.
Představou ministerstva je, že by letos počet obětí neměl přesáhnout 650 lidí ročně. Loni zahynulo na českých silnicích 832 lidí, což bylo o 160 méně než předloni a zároveň nejméně od roku 1990.

Střelba v Praze: policisté honili hledaného muže

28. února 2010 v 22:23 | zdena |  zajimavosti
Pražští policisté v sobotu ráno zadrželi celostátně hledaného muže, který je podezřelý z trestné činnosti. Muže, který prchal v odcizeném autě, nejprve pronásledovali ve služebním voze. Použili přitom čtyři varovné výstřely. Když havaroval, dostihli ho a zatkli. Ilustrační foto

Muž se přitom pokusil jednoho z policistů udeřit. Je podezřelý z trestného činu neoprávněného užívání cizí věci a násilí proti úřední osobě, uvedla v neděli pražská policie na svém webu.
Policisté ve služebním voze si mužova auta všimli při projíždění zahrádkářskou kolonií v Praze 10. Když je řidič spatřil, prudce zrychlil a začal před nimi ujíždět. Policisté se ho neúspěšně pokusili zastavit, muž však ujížděl dál směrem na Dubeč. Policisté při pronásledování použili čtyři varovné výstřely.
V Kuťatské ulici muž s vozem havaroval poté, co nezvládl řízení. Z místa nehody začal utíkat, ale policisté ho dostihli.

Žena premiéra Fischera má ochranku kvůli žhářskému útoku ve Vítkově

28. února 2010 v 22:21 | zdena |  zajimavosti
Premiérovu manželku Danu Fischerovou od počátku roku hlídá ochranná služba. Fischerová, která policejní doprovod dlouho odmítala, to uvedla v rozhovoru pro časopis Týden. Dana Fischerová (vlevo) na snímku s manželem Janem a prezidentským párem

Zdůvodnila to výhrůžkami v souvislosti s pomocí romské rodině, která se stala terčem žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku. Kromě premiéra a jeho ženy policie stráží také jejich syna Jana.
"Já mám nově také ochranku. Od ledna," uvedla manželka předsedy vlády. Důvodem byly podle ní výhrůžky v anonymním dopise Anně Sivákové, matce vážně popálené dvouleté Natálky. "Součástí těch výhrůžek jsem byla i já a náš Honzík," prozradila Fischerová.
Popřela, že by dostala strach, je ale ostražitá. "Ale jsem přesvědčena, že to potenciální riziko pomine. Pro mě i pro mého syna," dodala.

Fischerův syn terčem výhružek

Kvůli žhářskému útoku ve Vítkově byli obviněni čtyři příznivci krajní pravice, souzeni mají být za zvýšených bezpečnostních opatření během května a června. Jsou obviněni z pokusu o rasově motivovanou vraždu.
Premiérova rodina byla terčem výhrůžek z tábora pravicových extremistů už loni. Výhrůžky byly podle televize Nova namířeny na premiérova syna, za jeho napadení prý jeden z pravicových radikálů vypsal odměnu. Podle deníku Právo policisté Fischerova syna Jana hlídali kvůli extremistické organizaci White Justice (Bílá spravedlnost). Premiér i jeho syn se hlásí k židovské víře.
Policie vedle Fischerovy rodiny hlídá i rodinu ministra vnitra Martina Peciny. Zvýšenou ochranu získala koncem srpna také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ochranku dostal i ministr financí Eduard Janota.
/* <![CDATA[ */ addPopupImages("contentArticleBox"); /* ]]> */

Stoupající Labe už uzavírá silnice

28. února 2010 v 22:15 | zdena |  zajimavosti
Hladina Labe zvýšená táním sněhu uzavřela v neděli silnici spojující Děčín s Dolním Žlebem, která vede podél řeky. Mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík Právu řekl, že uzavřít bude nutné i komunikaci pod Tyršovým mostem. Ilustrační foto

"Její uzavření ale žádné velké problémy nezpůsobí, jde totiž o boční komunikaci na břehu. Lidé z Dolního Žlebu mohou k dopravě do Děčína využít vlak," doplnil mluvčí.
Na dolním toku Labe povodeň zatím není. V současné chvíli výška hladiny řeky v Ústí nad Labem dosahuje 431 centimetru, což je 19 centimetrů pod prvním povodňovým stupněm. Nejvíce vody řekou protékalo v neděli ráno, hladina tehdy dosáhla 443 centimetrů. Labe od té doby pomalu klesá.
Větší komplikace způsobuje až výška hladiny přes 560 centimetrů, při které je nutné uzavřít silnici pod ústeckým mostem Edvarda Beneše. Komunikace se v současnosti opravuje, součástí rekonstrukce je i stavba protipovodňové hráze, která bude silnici chránit.
Klidná je i zatím situace na Ohři a místních tocích v Ústeckém kraji. Podle portálu Povodí Ohře, které se o toky stará, na žádném místě povodeň v současnosti není.

V březnu bude opět sněžit, oteplí se až koncem měsíce

28. února 2010 v 22:13 | zdena |  zajimavosti
Do Česka přišla během několika posledních dnů obleva, ale březen přinese opět další sněžení, zejména od poloviny měsíce. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického . ústavu

Od 1. do 10. března by zpočátku mělo být polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Postupně ale bude oblačnosti přibývat a srážky, převážně sněhové, budou na většině území. Nejnižší noční teploty budou v této době plus jeden až mínus pět stupňů, kolem 5. března by mohlo být až mínus osm stupňů. Nejvyšší denní teploty budou zpočátku dva až sedm stupňů. Postupně se ale bude ochlazovat na mínus jeden až plus čtyři stupně.
Od 11. do 20. března má být většinou oblačno s občasnými srážkami, na horách zpočátku sněhovými. Kolem 15. března by přechodně mohlo být polojasno. Nejnižší noční teploty budou plus dva až mínus čtyři stupně a při přechodném zmenšení oblačnosti kolem mínus sedmi stupňů. Nejvyšší denní teploty zpočátku dva až pět stupňů, postupně se má oteplit na šest až 11 stupňů.
Od 21. do 31. března má být většinou polojasno, jen ojediněle déšť. Větší oblačnost s četnějšími srážkami má být jen přechodná a krátkodobá. Nejnižší noční teploty v tomto období budou plus dva až mínus čtyři stupně, při přechodně zvětšené oblačnosti šest až nula. Nejvyšší denní teploty mají být osm až 14 stupňů.

V Evropě nejméně 52 obětí bouře Xynthia, z toho 45 ve Francii

28. února 2010 v 22:12 | zdena |  zajimavosti
Silná větrná smršť si o víkendu ve Francii vyžádala nejméně 45 mrtvých. Smrtící živel doprovází tlakovou níži Xynthia, která v sobotu zasáhla Portugalsko a Španělsko a v neděli se nasunula do severnějších částí Evropy. Dohromady si přes víkend dosud vyžádala 52 obětí na životech, čtyři mrtví jsou na Pyrenejském poloostrově a tři v Německu. Strom, který ve Španělsku spadl na auto, zabil dva lidi.

Jenom ve Francii připravila bouře na milión domácností o dodávky elektřiny, v západních částech Německa se zastavila železniční doprava.
Nejhůře na řádění bouře doplatila Francie s 45 mrtvými a desítkami raněných. Tento nejnovější údaj večer oznámilo ministerstvo vnitra.
Rychlost větru na západním pobřeží dosahovala 150 kilometrů za hodinu. Podle agentury AFP šlo o nejsilnější bouři ve Francii od roku 1999, kdy živel zabil 88 lidí.
Prezident Nicolas Sarkozy vládu vyzval k co nejrychlejšímu přijetí solidárních opatření. Jenom na západě Francie v departmentu Vendée zahynulo 29 lidí. Hladina moře se tu vzedmula o 1,5 metru.
Bouře ve Francii způsobila i povodně.

Podle agentury AP se mnoho francouzských obětí utopilo, jiní zemřeli po zásahu zřícené části budovy nebo větve stromu. V nejvíce postižených regionech na západě a ve střední části země je podle francouzské elektrárenské společnosti EDF bez elektrického proudu na jeden milión domácností.
Na západě země v Charente-Maritime, Aytré a La Rochelle, kde jsou hlášeny velké záplavy, vylézali obyvatelé na střechy domů. Air France zrušila nejméně 100 ze 700 letů, které dnes měly být uskutečněny na pařížském letišti Charlese de Gaulla. Na jihu Francie zůstalo zablokováno na několika dálnicích téměř 1200 kamionů nad 7,5 tuny, poněvadž španělské hranice byly kvůli bouři uzavřeny. Francouzské železnice zrušily asi tucet spojů mezi metropolí a jihozápadem a Španělskem.

Silně živel postihl okolí Frankfurtu nad Mohanem

Na západě Německu si v neděli Xynthia vyžádala smrt řidiče, turisty a jedné běžkyně. Obzvlášť silně živel postihl okolí Frankfurtu nad Mohanem, kde musela být uzavřena důležitá dálnice A3. Na frankfurtském letišti odpadlo mnoho letů a v samotném městě bylo uzavřeno hlavní nádraží. V oblasti podle agentury DPA létaly vzduchem mobilní toalety, vyvracely se stromy, opadávaly části fasád domů.
Osm stovek cestujících uvízlo u města Fulda v centrálním Německu na tři hodiny ve vlaku Intercity-Express z Hamburku do Curychu, jenž narazil do vyvráceného stromu. Železniční doprava večer byla zastavena v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Spadlé stromy blokovaly vlaky v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa.
Větrná smršť, která se zformovala nad Atlantikem, zasáhla už v sobotu s menší silou portugalské pobřeží. Přesto si tu vyžádala jeden život: na desetiletou dívku tu spadl strom. V sousedním Španělsku si vichřice vyžádala tři životy. Jižně od Bilbaa dosáhl orkán rekordní rychlosti 228 kilometrů za hodinu, informoval dnes baskický ministr vnitra Rodolfo Ares.
Varování před záplavami po vydatných deštích a silném větru v noci na dnešek vydaly také britské úřady pro velkou část Anglie a Walesu. Důrazná výstraha byla vydána pro Londýn a jihovýchod Anglie, které by mohly zasáhnout další silné deště v době, kdy je půda již tak přesycena vodou, a proto mohou hrozit větší záplavy.
Bouře se dnes posouvala dále na severovýchod Francie, do Belgie a do Dánska. V Belgii už si vichr vyžádal jen několik lehce zraněných a nijak významné hmotné škody. Česká republika sice očekává vítr o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině na hřebenech hor, ale na území republiky je stupeň nebezpečí nízký.

Jedenáctiletý kluk pomohl matce s předčasným porodem

28. února 2010 v 13:03 | Zdena |  zajimavosti
Teprve jedenáctiletý chlapec z australského Queenslandu se stal hrdinou poté, co pomohl své matce během předčasného porodu. Malý Rohan Townsend neztratil duchapřítomnost a s pomocí instrukcí zdravotníka na telefonu pomohl na svět své sestře. Ilustrační foto

Nebylo však vyhráno, protože Rohanova matka čekala dvojčátka, porod začal o celých 12 týdnů dříve a děti vyžadovaly speciální péči. Naštěstí dorazila ambulance. Ta se už o novorozeně i o rodící maminku postarala.
Druhá sestřička se tak dostala na svět až po převozu do nemocnice. Obě dvojčata se přitom první den svého života docela nacestovala, protože ze všeobecné nemocnice byla nakonec odvezena do lépe vybavené Královské nemocnice v Brisbane.
Prezident zdravotnické asociace v Queenslandu Gino Pecoraro ocenil předevší chování jedenáctiletého Rohana. "Jaký to báječný mladý muž. Jak těžké a děsivé muselo být pro jedenáctiletého chlapce vypořádat se nejen s porodem dvojčat, ale dokonce předčasně rozených dvojčat," řekl Pecoraro.

Šimpanz v ruské zoo popíjel pivo se svým ošetřovatelem

28. února 2010 v 13:00 | Zdena |  zajimavosti
Na odvykací kůru musela poslat zoologická zahrada v ruském Rostově na Donu jednoho svého chovance z říše lidoopů, který si příliš zvykl kouřit a pít pivo. Jak píše Komsomolskaja pravda, obojího si šimpanz dopřával spolu se svým ošetřovatelem. Ilustrační foto

Ošetřovatel Žora dříve pracoval v cirkusu, odkud ale musel odejít kvůli agresivnímu chování. Přešel do zoologické zahrady v Rostově na Donu, kde dostal na starost šimpanzí mláďata. Ta naučil nejen některým dovednostem, které znal z cirkusu, ale také s nimi trénoval svoje dvě neřesti, pití a kouření.
"Zruinovaly ho pivo a cigarety. Obtěžoval kolemjdoucí svým opilstvím," píše o šimpanzovi Komsomolskaja pravda.
Nyní byl převezen do Kazaně, asi 800 kilometrů východně od Moskvy, kde podstoupí odvykací léčbu.