Říjen 2010


o Show

16. října 2010 v 12:19 | Zdena
Očekávaná nejzábavnější Česko Slovenská show, ve které mají soutěžící možnost ukázat něco neobvyklého, fantastického, jedinečného nebo naprosto ojedinělého, je tady! Do velkolepého projektu, který stejně jako loni spojí nejen dva národy, ale také jejich nejsledovanější televize - TV Nova a TV Markíza - se může přihlásit kdokoliv bez omezení věku a národnosti. Vítěz Talentmanie získá velmi lákavou odměnu ve výši 150 000 eur, tedy téměř 4 000 000 Kč.

Čeští i slovenští televizní diváci se mohou těšit na velkolepou a naprosto jedinečnou show. Talentmania bude nejen přehlídkou skvělých, neuvěřitelných, famózních, často i podivuhodných dovedností soutěžících, diváci se navíc mohou těšit také na známé tváře, jako je nejoblíbenější slovenská moderátorka Adéla Banášová, hvězda populární hudby Paľo Habera, fenomenální a oblíbený český režisér Zdeněk Troška a světoznámá modelka Alena Šeredová.

"Loni jsme společným hudebním projektem Novy a Markízy pobláznili obě země. Z finálové dvanáctky mladých nadějných zpěváků si Češi a Slováci zvolili svoji hvězdu. Chceme navázat na výjimečný loňský podzim a přinést českým a slovenským televizním divákům další skvělou show, z níž vzejde zasloužený vítěz," říká viceprezident CME pro televizní vysílání a jednatel TV Nova Petr Dvořák.

"Po úspechu Česko Slovenskej SuperStar je pre nás veľkou výzvou spolupracovať na ďalšom medzinárodnom projekte, v ktorom nájdeme zaujímavé talenty a umožníme tak širokému spektru Slovákov a Čechov predviesť svoje mimoriadne schopnosti", říká na adresu velkolepé show Václav Mika, ředitel TV Markíza.

Na soutěžícího, který v Talentmanii uspěje a se svým vystoupením projde finálovým kolem jako vítěz, čeká závratná odměna ve výši 150 000 eur, což představuje částku téměř 4 000 000 Kč! Sledujte nejzábavnější show, která vás nepustí od obrazovek!

Co mohu udělat pro to, aby mi nová ledvina vydržela co nejdéle?

15. října 2010 v 22:02 | Zdena |  Selhání ledvin- Hemodyalýza- transplantace
Nejdůležitější je užívat pravidelně imunosupresíva - léky proti odhojení ledviny (rejekci) v dávkách předepsaných lékařem, dostatečně pít - nejlépe 2,5-3 litry tekutin denně, pokud Váš lékař neřekne jinak, a nahlásit každou možnou zdravotní komplikaci (často stačí telefonicky). Dále je velmi důležité nekouřit, hlídat si krevní tlak a případně užívat svědomitě léky na jeho snížení (a stejně tak i další předepsané léky), držet dietu k udržení správné tělesné hmotnosti a k zabránění vzestupu krevních tuků a pokud nemá lékař námitky, pravidelně sportovat.

Jak dlouho transplantovaná ledvina vydrží?

15. října 2010 v 22:00 | Zdena |  Selhání ledvin- Hemodyalýza- transplantace
Transplantovaná ledvina vydrží různě dlouho, někomu desítky let, někomu bohužel i jen pár měsíců - závisí to na komplikacích, na spolupráci nemocného a na štěstí. Nejlepší jsou výsledky transplantací ze živého dárce před zahájením dialýzy, kdy po 10 letech pracuje ještě 90% ledvin. Při transplantaci ze zemřelého dárce před zahájením dialýzy zůstává po 10 letech činných ještě 80% ledvin. S délkou trvání dialýzy se výsledky transplantací poněkud zhoršují.

Co následuje po operaci?

15. října 2010 v 21:50 | Zdena |  Selhání ledvin- Hemodyalýza- transplantace
Po transplantaci je pacient většinou několik týdnů v nemocnici a užívá léky proti odhojení ledviny - imunosupresíva. Kontroluje se funkce nové ledviny a celkový zdravotní stav. Při bezproblémovém průběhu potom po propuštění dojíždí nemocný na kontroly nejprve častěji (třeba týdně), později méně často (i jednou za několik měsíců). Podle místa bydliště a domluvy mohou kontroly probíhat v transplantačním středisku, u ošetřujícího nefrologa nebo střídavě u obou. Léky proti odhojení ledviny musí pacient užívat po celou dobu fungování ledviny, i když počet léků a jejich dávky se mohou snižovat. Po transplantaci ledvin lze pracovat, pokud nejsou závažné komplikace, a je to i žádoucí, protože cílem transplantace je vrátit člověka do normálního života.

Jak se samotná transplantace provádí?

15. října 2010 v 21:48 | Zdena |  Selhání ledvin- Hemodyalýza- transplantace
Ve chvíli, kdy je k dispozici vhodná ledvina a nemocný na čekací listině nemá ani přechodnou transplantace ledviny u dítěte překážku transplantace (třeba nachlazení), je povolán do transplantačního centra, v případě potřeby proběhne ještě hemodialýza a poté začíná samotná operace. U transplantace ze živého dárce vědí nemocný i dárce dopředu, kdy bude transplantace probíhat. Transplantovaná ledvina se nedává na místo vlastních ledvin, ty se většinou ponechávají na svém místě, ale všívá se do levého nebo pravého podbříšku, takže je pak po operaci pod kůží hmatná. Cévy se přišívají na kyčelní cévy mířící do dolní končetiny a močovod se všívá do močového měchýře. Pokud se současně transplantuje slinivka, umísťuje se do druhostranného podbříšku a její vývod se napojuje na střevo. Již v průběhu operace nebo před ní dostává pacient imunosupresíva, tedy léky k zabránění odhojení (odmítnutí) ledviny. Tělo totiž vnímá ledvinu jako cizí věc (podobně jako mikroby při onemocněních nebo třeba třísku v kůži), brání se proti ní a snaží se ji zničit. Toto se nazývá odhojení (odmítnutí) ledviny, latinsky rejekce. Imunosupresíva tuto rejekci potlačují tím, že tlumí činnost systému obranyschopnosti těla. Nevýhodou podávání imunosupresív je současné oslabení obranyschopnosti - imunity proti běžným infekcím.

Náš výlet na kole kolem Motorpalu :-)

15. října 2010 v 21:37 | Zdena |  Kniha mích příběhu, pravdivý i nepravdivý
Bylo nedělní odpoledne já a moje kámošky Nikola a Míša a její sestřenice Eliška jsme se domluvily že se pojedem projet na kole.  Měly jsme jenom tři kola a tak Nikola se nabídla že mě poveze jako že pojedem dvě na jednom kole. Šla jsem si pro helmu a Elišce jsem půjčila boty jelikož měla pantofle a to by se jí jelo blbě.
Když bylo vše ok tak jsme nasedly na kola a jely jsme směr park.

http://www.izatec.cz/foto/park.jpg  

ale na náměstí jsme se s Nikolou jak jsme jeli na jednom kole tak jsme se tam obě natáhly..to se nám ještě nic zlého nestalo..Pak se Míša nabídla že mě skusí svíst a já souhlasila a tak jsem nasedla na Míši kolo a po pár metrech jsme byly znova na zemi a to už jsem řekla že raději půjdu pěžky ale Nikola mě přesvědčila že se to už nestane a že mám nesednou tak jsem nasedla a v tom už zminovaném parku jsme se nevybouraly ale jeli jsme jako by k motorpalu a tam byl kopeček a nikola moc nebrzdila a tak jsme se na stfaltu zase natáhly. Ale tentokrát tak ošklivě že já jsem měla odřený loket a Nikča koleno.To už se na to Míša nemohla koukat a tak navrhla že raději všichni půjdeme pěžky a tak jsme kopec vyšlapaly po svých.
Když jsme vyšly ten kopec tak Nikola řakla aby jsme to skusily znovu a tak jsem nasedla a to už se díky bohu nic nestalo :-)
Byl to den při kterým jsme se hodně nasmály

KONEC